Noc Robotyzacji w ASTOR Robotics Center po raz pierwszy



Noc Robotyzacji w ASTOR Robotics Center z 16 stycznia br. to wydarzenie, które oficjalnie otwiera kolejny etap w historii działalności firmy ASTOR.
Jako Inkubator Technologii Przemysłu Przyszłości, ASTOR Robotics Center będzie wspierać przedsiębiorców, którzy chcą postawić pierwszy krok w kierunku robotyzacji i przejść transformację z Przemysłu 2.5 do 4.0

Potencjał robotyzacji w zakładach produkcyjnych rośnie z roku na rok, także za sprawą idei Przemysłu 4.0. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega wynikające z niej korzyści - dynamiczny rozwój oraz podniesienie efektywności poprzez uniezależnienie się od braku rąk do pracy. Noc Robotyzacji w ASTOR Robotics Center (ARC) była okazją do poznania możliwości robotów Kawasaki Robotics, EPSON i MIR, a także do omówienia potencjalnej współpracy z ASTOR, oficjalnym dystrybutorem tych robotów w Polsce

Od 2013 roku systematycznie i intensywnie inwestujemy w rozwój systemów zrobotyzowanych. Wyniki sprzedaży za lata 2017 i 2018 pozwoliły nam na strategiczną inwestycję w halę przemysłową ASTOR Robotics Center w Krakowie. Wzrost zainteresowania automatyzacją procesów produkcyjnych i robotyzacją ze strony polskich firm jest w ostatnich 2 latach ogromny. W tym roku pobity zostanie kolejny historyczny rekord. W ARC będziemy propagować wiedzę o najnowszych technologiach z tego zakresu. Z silnym zespołem, przy współpracy integratorskich firm partnerskich, staniemy się ogólnopolskim centrum rozwiązań robotowych, w którym będziemy tworzyć rozwiązania na miarę Przemysłu 4.0, dające przewagę konkurencyjną wszystkim współpracującym z nami firmom - podkreśla Stefan Życzkowski, Prezes, ASTOR

Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że zaproszenie na Noc Robotyzacji przyjęło mnóstwo znakomitych gości z Polski i ze świata, wśród których znaleźli się szefowie europejskiej części Kawasaki Robotics, menedżerowie Epsona oraz Mobile Industrial Robots oraz przedstawiciele firm zainteresowanych inwestycją w stanowiska zrobotyzowane.

W części merytoryczno-inspiracyjnej Stefan Życzkowski, prezes ASTOR przybliżył historię robotyzacji w Polsce i na świcie. Mało kto wie, że słowo robot po raz pierwszy pojawiło się w 1927 roku, kiedy to  Karel Capek pisarz i jeden z pionierów fantastyki, po raz pierwszy użył i spopularyzował słowo „robot”. W prezentacji , oprócz faktów historycznych, padały konkretne liczby, kiedy inwestycja w robotyzację ma szansę się zwrócić. Prezes ASTOR podkreślał także, że czasem warto zainwestować nieco więcej (np. w całe aplikacje), by znacząco zwiększyć efektywność swojej firmy.

Andrzej Garbacki, dyrektor ASTOR Robotics Center, w kolejnej prezentacji, opowiedział o ASTOR Robotics Center, które od lutego stanie się częścią Digital Innovation Hub – ogólnoeuropejskiej sieci hubów innowacji cyfrowych, wspierających przedsiębiorców w wykorzystaniu potencjału najnowocześniejszych technologii.

 - Przed nami sporo pracy – mamy ogromne zaległości w relacji do światowych liderów, jeśli chodzi o postęp technologiczny. Mamy też zapał, wiedzę i doświadczenie, którymi chcemy się dzielić. W ramach hubu, zapraszamy do współpracy małe i średnie firmy, które otrzymają dotacje ze środków publicznych na pierwsze kroki z Przemysłem 4.0: szkolenia, edukację i oraz przygotowanie inwestycji tzw. Proof of Concept (studium wykonalności). Zapraszamy także duże firmy produkcyjne, by na zasadach komercyjnych, sięgały po naszą wiedzę i proponowane rozwiązania – mówił Andrzej Garbacki.

O praktycznym wymiarze robotyzacji, dzięki któremu firma Autopart SA swój pierwszy krok w stronę Przemysłu 4.0 ma już za sobą, opowiedzieli Waldemar Rzeszutek, wiceprezes oraz Agnieszka Włoszczyna, koordynator ds. PR i podkreślili, że dzięki inwestycjom w nowoczesne linie produkcyjne spółka jest w stanie produkować to, czego potrzebują jej klienci. Dynamiczny rozwój firmy Autopart SA doceniła także londyńska giełda, która w 2018 r. zaliczyła ją do 1000 najbardziej inspirujących firm europejskich.

Na uczestników nocnego spotkania z robotami czekało aż osiem stref demo, na których inżynierowie ASTOR prezentowali gotowe aplikacje zrobotyzowane takie jak min.: spawanie czy inteligentna paletyzacja. Nie zabrakło aplikacji z eksportowanymi na Bliski Wschód i do krajów europejskich pozycjonerów – urządzeń produkowanych pod marką Kawasaki Robotics oraz stanowisk z wirtualną rzeczywistością (VR) czy autonomicznymi robotami mobilnymi (MiR).

Goście mieli okazję również zwiedzić część biurowo – szkoleniową, w których mieści się siedziba kilku działów ASTOR: m.in. dział koordynacji inwestycji, który tworzy koncepcje robotyzacji i automatyzacji produkcji i koordynuje projekty, dział projektujący i produkujący osprzęt robotowy, dział pomocy technicznej zajmujący się przeglądem i serwisem robotów u klientów (także 24 godziny na dobę).  Zaprezentowane zostały również możliwości Centrum Szkoleniowego Robotyki gdzie prowadzone są m.in. szkolenia z zakresu tworzenia i utrzymania systemów opartych na robotach przemysłowych i mobilnych marek Kawasaki Robotics, Epson oraz MIR.

Zwieńczeniem części oficjalnej był multimedialny pokaz, gdzie główną rolę grały roboty BX200L.
 

https://www.youtube.com/watch?v=IDy8uKkDPoE

https://www.youtube.com/watch?v=vdnDjZSR4o4














 



ASTOR od ponad 30 lat wspiera Klientów w podnoszeniu efektywności i konkurencyjności poprzez automatyzację, robotyzację i cyfryzację procesów produkcyjnych. W 2016 roku niezależna firma doradcza Frost & Sullivan przyznała nam nagrodę Polish Industrial Automation Customer Value Leadership Award. Lider w zakresie propagowania idei Przemysł 4.0 w Polsce. Poprzez liczne warsztaty wspiera klientów w budowaniu map drogowych do Przemysłu 4.0". W 2017 roku ASTOR opublikował autorską koncepcję w zakresie rozwoju kompetencji inżynierów – Inżynier 4.0TM.
ASTOR – firma z  polskim kapitałem, marka technologiczna konsekwentnie budowaną od ponad 30 lat.  W Polsce reprezentuje globalne marki, m.in. Emerson, Kawasaki Robotics, Wonderware, Epson, MiR, Satel, Horner. W siedmiu oddziałach w całej Polsce (Kraków, Warszawa, Poznań, Katowice, Gdańsk, Szczecin i Wrocław) pracuje około 150 osób. W 2019 w Krakowie powstało  ASTOR Robotics Center. To odpowiedź na dynamiczny rozwój robotyzacji w Polsce.  Kierunek wspierania rozwoju i transformacji Klientów firmy wyznacza Przemysł 4.0


Więcej informacji: www.astor.com.pl


ASTOR
press box